Ana Sayfa Teknoloji Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

0
16
Teknoloji Editörü nasıl olunur? Teknoloji editör maaşı ne kadar?

Teknoloji editörü veya içerik editörünün tanımını artık sıklıkla iş başvurularında görüyoruz, okuyoruz ve duyuyoruz. Peki, teknoloji editörü nedir? Teknoloji editörü nasıl olunur? Kimler teknoloji editörü olabilir? Gelin, teknoloji ve içerik editörü ile ilgili tüm bilinenlere yakından göz atalım.

Teknoloji Editörü Nedir? Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

Teknoloji editörü,  teknoloji ve teknolojinin ilgi alanları içerisinde tüm yer alan ürünleri, hizmetleri ve yazılımları yazılı veya görüntülü olarak içerik haline getirip insanlara sunan kişilerdir. Son zamanlarda dijital ortamın gelişmesiyle beraber bir hayli dikkat çeken mesleklerden biri haline gelen teknoloji ve içerik editörlüğü sık sık iş ilanlarında karşımıza çıkıyor. Teknoloji editörü nedir sorusunun cevabını verdiysek, o zaman gelelim nasıl teknoloji editörü olunduğuna.

Teknoloji Editörü nasıl olunur? Teknoloji editör maaşı ne kadar?
Teknoloji Editörü nasıl olunur? Teknoloji editör maaşı ne kadar?

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur?

Teknoloji editörlüğünün yaygınlaşmasının ardından Google’da aratılan bir diğer önemli soru ise ”Teknoloji editörü nasıl olunur?” olarak karşımıza çıkıyor. İlk önce belirtmemiz gerekiyor ki teknoloji editörlüğü için herhangi bir bölümden veya üniversiteden mezun olmanız gerekmiyor. Yani, anlayacağınız gibi teknoloji ile ilgi duyan herkes teknoloji editörü olabilir.

Tabi, iyi bir teknoloji editörü olmak için sadece editör vasfına sahip olmanız yeterli olmuyor. Bu kısımda, sadece teknolojiye ilgi duymak ne yazık ki teknoloji editörü olmanızı sağlamıyor. Buradaki en önemli husus ise editör olacak kişinin bu alanda bir geçmişinin olması gerekiyor.

Ayrıca genel teknoloji editörü olmayı düşünmüyorsanız, belli bir uzmanlık alanlarınızın olması da gerekiyor. Örneğin benim uzmanlık alanım mobil cihazlar ve mobil cihazların kullandığı teknolojiler. Tabi, bu alanda uzmanlaşmam için sadece mobil cihazları bilmekte yetmiyor. Bu kısımda, işin temeli yani mobil cihazların nasıl meydana geldiği üretim süreçleri gibi temel bilgileri de bilmeniz gerekiyor. Aksi taktirde son yaşanan gelişmeleri okuyucuya aktarırken kavramsal olarak bazı zorluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Kısacası, mobil cihazlar deyince iOS‘ten Android‘e kadar birçok detaya hakim olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sürekli günceli takip etmekte teknoloji editörünün aranan vasıfları arasında yer alıyor. Zaten teknoloji sürekli güncel bir platform ve doğal olarak da sektördeki tüm gelişmeleri yakın takip etmeniz gerekiyor.

Tüm bunlardan bahsetmişken teknoloji editörünün sahip olması gereken olmazsa olmaz hususlara da kısaca değinelim.

Teknoloji Editörü nasıl olunur? Teknoloji editör maaşı ne kadar?

Teknoloji Editörünün Sahip Olması Gereken Özellikler

Teknoloji editörünün sahip olması gereken özelliklerden ilki ise, editörün çok iyi derecede Türkçe bilgisinin olması olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar teknolojiden anlıyorsanız anlayın işin en önemli kısmının Türkçe bilgisi olduğunu söyleyelim.

Bu kısımda kuracağınız cümleler birbiri ile ahenkli olmalı ki yazılarınızı okuyan kişiler sizi daha rahat bir şekilde kavrasın.

Bir editörün ikinci en önemli  özelliği ise çok iyi derecede en az 1 yabancı dil biliyor olması gerekiyor.  Özellikle bir editör İngilizce’yi üst seviye bilmeli. Böylece, hem teknoloji basınındaki gelişmeleri yakından takip edebilir hem de daha özgün ve yaratıcı içerikler yaratabilir. Bu yüzden çok iyi bir İngilizce eğitimi almanız şart.

Bunun haricinde bir diğer özelliği ise söylememize gerek yok sanırım. Bir teknoloji editörü her daim teknolojiyle ilgili gelişmelere açık olmalı ve sektörü yakından takip edebilme. Bu hususların dışında ayrıca editörün bir uzmanlık alanında olması gerekiyor.

Teknoloji Editörü Ne Kadar Maaş Alır?

Aslında her meslek için ne kadar kazanır sorusunun ucu her zaman açıktır. Bu yüzden dolayı ‘‘Teknoloji editörü ne kadar maaş alır? sorusunun da ucu açıktır. Buradaki en önemli olay editörün yaptığı iş değil editörün kendisidir.

Bir teknoloji editörü ne kadar donanımlıysa çalıştığı yerden o kadar yüksek maaş alır. Fakat, eğer freelance bir başarılı editörseniz aylık olarak ortalama 1500-3000 TL arası bir kazanç elde edebilirsiniz.

Eğer, kendinizi pazarlamada iyi bir bireyseniz bu maaşın 15.000 TL‘ye kadar çıkabileceğini de belirtelim. Tabi, bu aşamaya gelmek için baya bir emek sarf etmeniz gerekiyor.

Bunun haricinde bir teknoloji sitesinin kadrosunda teknoloji editörü olarak düzenli bir çalışan iseniz 5500 -6000 TL arası bir kazanç elde edebilirsiniz. Aynı şekilde bu kazanç aralığı yine çalışacağınız yerin gelir kapasitesine bağlı olduğunu da belirtelim.

Teknoloji Editörü nasıl olunur? Teknoloji editör maaşı ne kadar?

Teknoloji Editörü Olmanın Avantajları

Teknoloji editörü olmanın hem avantajları hem de dezavantajları bulunuyor. Dilerseniz, söz konusu bu kriterlere yakından göz atalım.

Avantajları;

  • Home Ofis olarak çalışabilirsiniz. (Evden işe gitmeden gün boyu rahat bir şekilde çalışabilirsiniz)
  • Home Ofis olarak çalışırsanız, ulaşım derdinde de kurtulursunuz.
  • Home Ofis olarak çalışırsanız yol, yeme, içme gibi şeylere ek olarak para ödemezsiniz.
  • Herhangi bir zaman kısıtlamanız olmaz.
  • İnternetin olduğu her yerde çalışabilirsiniz. Seyehat ederken bile.
  • Kariyer sahibi olursunuz.
  • Yazarak öğrenirsiniz.
  • Ofis ortamındaysanız daha rahat bir çalışma alanınız olur.

Dezavantajları;

  • Teknoloji editörlüğü hobi ve sabır gerektiren bir iştir.
  • Saatlerce bilgisayar başında duracağınız için sağlığınızı kaybedebilirsiniz. (Önceden önlemleri alırsanız hiçbir sıkıntı olmaz)

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz