Ana Sayfa Donanım Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi Nedir?

0
34
Raspberry Pi nedir? Raspberry Pi ne işe yarar

Raspberry Pi; özellikle küçük yaştaki çocukların kullanması ve kodlamayı öğrenebilmesi için geliştirilmiş olmakla birlikte,  yazılıma merak salmış IoT (Internet of Things) mantığını öğrenmek isteyen her yaştan insanın kullandığı mini bilgisayarlardır. IoT nedir derseniz; IoT aklımıza gelebilecek her nesnesin internet ağına erişip başka cihazlarla iletişim sağlamasıdır diyebiliriz. Raspberry ilk olarak 29 Şubat 2012’de satışa çıkmıştır. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde kullanılmaktadır. Kurulum olarak normal bilgisayar kurulumundan daha farklıdır. Raspberry mini bilgisayarlar model olarak kendi içinde çeşitlenmektedir. Peki, Raspberry Pi nedir? Ne işe yarar? İşte cevabı!

Raspberry Nedir? Ne İşe Yarar?

Raspberry günlük hayatta veya işyerlerinde çeşitli işlerde kullanılabilmektedir. Çünkü bu teknoloji ile çeşitli  birçok iş yapabilmek mümkündür. Bu cihaz ile yapacağınız her şey hayal gücüne bağlıdır. İstendiği zaman Web Server olarak kullanılabilir veya Media Center olarak bile iş görebilir. Bu mini bilgisayarları kullanmak için klavye, fare, monitör gibi çevre birimleri de bağlayabilirsiniz.

Kullanım alanları çok geniştir. Bunlardan bazıları;

  • Sağlık Kuruluşları (Protez El, Bacak)
  • Akıllı Ev Sistemi
  • 3 Boyutlu Yazıcı
  • Drone Yapımı
  • Oyun Konsolları
  • Robot Yapımı

RASPBERRY İLE ARDUINO ARASINDAKI FARKLAR NELERDİR?

 Raspberry ile Arduino birbirlerine benzetilse de  birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Çünkü yaptığı işler bakımından benzerlik göstermemekte, temel yapı açısından kıyaslamak daha mümkün olmaktadır. Bu farklılıkları inceleyecek olursak;

Arduino, elektronik ile ilgilenen herkesin kulllanabilmesi için geliştirilmiş mikrokontrolcü platformdur.  Açık kaynaklı bir donanım ve yazılım platformudur. En popüleri ise Arduino UNO olarak geçmektedir. Raspberry’ de; GPU, Ethernet, ses çıkışı varken, Arduino’da bulunmamaktadır. Raspberry ile Arduino kurulumu ve kullanımı bakımından da farklılık göstermektedir. Çünkü Raspberry üzerinde bir işletim sistemi kuruludur. Eğer yaptığımız uygulamada image processing (görüntü işleme) varsa Raspberry en uygun çözüm olacaktır ve boyut olarak da kredi kartı büyüklüğündedir.

Raspberry Pi nedir? Raspberry Pi ne işe yarar
Raspberry Pi nedir? Raspberry Pi ne işe yarar?

RASPBERRY Pi NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Raspberry Pi, İngiltere merkezli olan ve kar amacı gütmeyen Raspberry Pi vakfı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bugün birçok okulda Pi ile proje görmek mümkündür. Gelişen teknolojide bu aygıtları bilmek ve kullanmak önemlidir.  Vakfın amacı; çocukların teknolojiye dair ilgisinin artması ve onların geleceğe daha donanımlı ve hazırlıklı hale gelebilmesini sağlamaktır.

RASPBERRY Pi FİYATLARI NELERDİR?

Raspberry Pi’nin ortaya çıkmasına neden olan temel amaç; bilgisayar bilimine olan ilgi ve alakayı arttırmayı sağlama yönündedir. Bu sebeple fiyat bakımından da uygundur. Modeline göre değişiklik gösterse de, ortalama bir Raspberry Pi kartını 1900 TL civarında bir ücrete bulmak mümkündür.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz