1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Uydudan İnternet Sunan Starlink Projesi Ukrayna’da Aktif Edildi

Uydudan İnternet Sunan Starlink Projesi Ukrayna’da Aktif Edildi
+ -

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk, uydudan internet sunan Starlink projesinin Ukrayna’da aktif edildiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna işgali teknoloji dünyasında da büyük yankı uyandırmaya devem ediyor. Yaşanan gelişmeler teknoloji şirketleri tarafından yakından takip ederken, Tesla ve SpaceX gibi tanınan şirketlerin CEO’su olan Elon Musk, oldukça önemli bir karara imza attı. Bu doğrultuda Musk, uydu interneti projisi olan Starlink’i Ukrayna’da kullanıma açtığını duyurdu. Böylece Starlink projesi Ukrayna topraklarında da kullanıma sunulmuş oldu.

Musk: ”Starlink Projesi Ukrayna Topraklarında Kullanıma Sunuldu!”

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Fedorov kısa bir süre önce Elon Musk’ı etiketleyerek şu açıklamalarda bulundu.

”Siz Mars’ı kolonize etmeye çalışırken Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye çalışıyor! Roketleriniz uzaydan başarılı bir şekilde dünyaya inerken, Rus roketleri, Ukraynalı sivil halkın üzerine iniyor! Sizden Starlink istasyonlarınızı Ukrayna’ya sağlamanızı ve aklı başında Rusları ayağa kaldırmanızı talep ediyoruz.”

Fedorov’un bu paylaşımına da Elon Musk’tan kısa süre içerisinde yanıt geldi. Fedorov’un çağrısına karşı yanıtsız kalmadığını ima eden Musk,

”Starlink hizmeti şu anda Ukrayna’da aktif. Daha çok terminal de yolda” ifadesini kullandı.

Bildiğiniz gibi Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı hedefliyor. Bu projenin de paylaşılan son raporlara göre 2027 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Peki, siz Elon Musk’ın bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap