Dünyanın En Büyük Uçağı Antonov An-225 Vuruldu!
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Büyük Uçağı Antonov An-225 Vuruldu!

+ -

Rusya Ukrayna savaşından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Cepheden aktarılan bilgilere göre dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225 vuruldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dördüncü gününden de cepheden sıcak haberler ardı ardına geliyor. Tüm dünyanın gözü kulağı Ukrayna’da yaşanan gelişmelere odaklanmışken, ajanslara bir son dakika haberi düştü. Ajanslar tarafından paylaşılan haberlere göre dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225 vuruldu.

Dışişleri Bakanı Kuleba Açıkladı

Konuyla ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, resmi Twitter hesabı üzerinden dev kargo uçağının fotoğrafını paylaşarak şu ifadelere yer verdi:

Antonov An-225 vuruldu
Antonov An-225 vuruldu

“Bu, dünyanın en büyük uçağı olan AN-225 ‘Mriya’ (Ukrayna’da ‘Rüya’) idi. Rusya Mriya’mızı yok etmiş olabilir. Ama güçlü, özgür ve demokratik bir Avrupa devleti hayalimizi asla yok edemeyecekler. Biz galip geleceğiz!”

Ekim Ayında İstanbul Havalima’nına Gelmişti

Dünyanın en büyük uçağı Antonov An-225, 5 Ekim 2021 tarihinde yakıt ihmali yapmak amacıyla İstanbul Havalima’nına iniş yapmıştı. İstanbul Havalima’nına iniş yapan uçaksa birçok içerik üreticisi ve YouTuber tarafından ilgi ile karşılanmıştı. Konuyla ilgili içerik üreten Kerem Gök‘ün videosunu da hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Merak Edenler için Antonov An-225’in Teknik Özellikleri

Devasa boyutuyla dikkat çeken ”Mriya” isimli kargo uçağı, dünyanın en büyük uçağı unvanına sahipti. Doğal felaketlerde insani yardım amacıyla kullanılan An-225, 250 ton maksimum yük kapasitesinin yanı sıra saatte 850 kilometre hıza ve 12 bin metre yüksekliğe ulaşabiliyor.

84 metre uzunluğunda, 18,1 metre yüksekliğindeki uçak, 200 ton ağırlıkla 4000 kilometreye kadar mesafe alabiliyordu.

Peki, siz Rus ordusu tarafından vurulan kargo uçağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap