1. Ana Sayfa
  2. Gündem

Rusya, Çernobil Nükleer Santralini Ele Geçirdi

Rusya, Çernobil Nükleer Santralini Ele Geçirdi
+ -

Tüm dünyanın gözü önünde Ukrayna’yı işgal eden Rusya Çernobil Nükleer Santralini ele geçirdiğini kamuoyuna duyurdu.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan tarihi savaştan her geçen dakika önemli haberler gelmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde Ukrayna’yı işgal etmeye başlayan Rusya, Kiev’den önce bazı stratejik noktaları ele geçirmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Hostomel Havaalanı’nın kontrolünü tamamen ele geçiren Rusya Çernobil Nükleer Santrali’ni de ele geçirdiğini duyurdu.

Ukrayna Başkanı Vledimir Zelenskiy: Tüm Avrupa İçin Bir Savaş İlanıdır!

Geride bıraktığımız saatlerde ülkede yaşanan son durum hakkında bilgilendirmelerde bulunan Vledimir Zelenskiy, Twitter’dan yaptığı açıklamada Rus işgal güçlerinin Çernobil santralini ele geçirmeye çalıştığını aktarmış ve bunun tüm Avrupa için bir savaş ilanı olduğunu ifade etmişti. Zelenski, santraldaki güvenlik görevlilerinin 1986 trajedisinin bir daha yaşanmaması için canlarını verdiklerini belirtmişti.

Rusya Çernobil

UKRAYNA’DA NELER YAŞANIYOR?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde günden güne artan gerilim sonucunda bu sabah resmi olarak ordusuna operasyon emri verdi. Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında “Özel bir askeri operasyon düzenlemeye karar verdim. Operasyonun amacı sekiz yıldır Kiev rejimi tarafından istismara, soykırıma maruz kalan insanları korumaktır. Rusya Federasyonu vatandaşlarına da dahil olmak üzere sivillere karşı çok sayıda kanlı suç işleyenleri adalete teslim etmenin yanı sıra Ukrayna’nın Nazizm’den ve militarizmden arındırılması için çaba göstereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: SonDakika.Com

Yorum Yap