İlginizi Çekebilir
Son Dakika: Çernobil’de Aşırı Radyasyon Seviyeleri Kaydedildi
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Son Dakika: Çernobil’de Aşırı Radyasyon Seviyeleri Kaydedildi

+ -

Rusya Ukrayna savaşından endişe verici bir haber geldi. Ukrayna Nükleer Düzenleme Kurumu’nun açıklamasına göre Rus güçleri tarafından ele geçirilen Çernobil Nükleer Santrali’nde ciddi derecelerde radyasyon tespit edildi.

Ukrayna-Rusya arasındaki savaş tüm hızıyla devam ederken bölgeden endişe verici haberlerde gelmeye devam ediyor. 24 Şubat günü yani savaşın başladığı tarihte bildiğiniz üzere Rusya ordusu Çernobil Nükleer santralini ele geçirmişti. Tüm bu gelişmeler endişe yaratırken, 1986 yaşanan nükleer facianın yeniden yaşanması da gündeme gelmişti. Herkesin gözü kulağı Çernobil’den gelecek olan haberlere kilitlenmişken, kısa bir süre önce Ukrayna Nükleer Düzenleme Kurumu, ülkenin Rus güçlerine karşı kaybettiği Çernobil Nükleer Santrali’nde aşırı radyasyon sevilerinin kaydedildiğini kamuoyuna duyurdu.

Bölgede Tehlike Çanları Her Geçen Gün Yükseliyor!

Kurum tarafından yapılan açıklamada, söz konusu dalgalanmaların ağır askeri ekipmanların hareketi ve radyoaktif tozun havaya salınması nedeniyle olabileceği ifade edildi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Mariano Grossi de Rus askerleri tarafından ele geçirilen Çernobil Nükleer Tesislerine ilişkin “o bölgedeki nükleer tesislerin güvenli ve emniyetli işleyişinin hiçbir şekilde etkilenmemesi ve aksamamasının hayati önem taşıdığını” söylemişti.

Yorum Yap